Anasayfa Haberler Milliyet; Motosiklette Filo Devri.
Menu

Milliyet; Motosiklette Filo Devri.

Motosikletler de artık filo sistemi ile kiralanıyor. Şirketler otomobilde olduğu gibi ihtiyaç duydukları motosikletleri almak yerine kiralamayı tercih ediyor. Motosikletlerin sigorta, vergi, bakım, onarım, lastik değişimi gibi ek masraflarını kiraya veren şirketin karşılaması, filo halinde motosiklet kiralanmasının önünün açılmasına neden oldu.

Artan İstanbul trafiğiyle birlikte ulaşım tercihinde ilk sıralara yükselen motosikletler filo kiralama hizmeti ile çoklu paketler halinde şirketlere veriliyor. Kiralamayı en çok paket servis yapan ve çoğunlukla yemek üzerine hizmet veren zincir şirketler kullanıyor. Çünkü paketli yemeklerin bir an önce alıcıya ulaşması, zamanında teslimi yoğun trafikte büyük sorun teşkil ediyor. Bu sorun motosikletle yapılan servisler sayesinde ortadan kalkıyor.

Hızla yayılıyor

Restoranlar, belediyeler, güvenlik şirketleri, kurye, posta, ilaç, gümrük, kargo şirketleri de sistemi kullanıyor. Bu sistemi kullanmayan işletmeler, servis, bakım, yedek parça, garanti, vergi takibi, muayene, ikinci el satışı gibi işlerle uğraşmak için zaman ve personel ayırmak zorunda kalıyor. Arıza, kaza gibi durumlarda yaşanan zaman kaybı da işin bir başka yönü. Buna karşın motosiklet filosu kiralamak şirket bilançosunun görünümüne olumlu katkı sağlıyor. Banka kredisiyle satın almadan farklı olarak şirketin ödeme planında yer alan ve vadesi gelmemiş ileri tarihli kira bedelleri, bilançoda mali borçlar kalemi altında yer almıyor. Bu da şirketin borçlanma kapasitesini etkilemiyor.

Hintlilerin dünya çapındaki motosiklet markası Hero’nun Türkiye distribütörü olan Soysal Group’tan Yusuf Soysal, “Kiralayan şirketin hiçbir masrafa karışmadan sadece aylık sabit ödemeyi yapması, tercih nedeni. Bunun yanında, KDV avantajının olması, firmaların maliyet ve risk yönetimine odaklanması konusu da kiralayan için avantaj. İstanbul’da başlayan operasyonu diğer şehirlere de kaydırıyoruz.

Başta Mc Donalds olmak üzere birçok zincir mağazalara hizmet veriyoruz. 1500 adetlik kiralama filosuna sahibiz. Filo adedini 3 bine çıkarmak istiyoruz” dedi.

Günlük 15 TL

Soysal, “Restoranlar genelde üç yıllık kiralama yapıyor. Bu süre boyunca aracın sadece yakıtını kendisi alıyor. 30 aylık kiralama periyodu için aylık ödemeler her şirkete göre değişiyor. Fiyatlarımız motosiklet başına ayda 450 TL + KDV. Bu hesaba göre bir scooter aracın günlük kiralama bedeli 15 TL’ye geliyor. Kiralama yapan firmalara yakıt hariç motorların tüm vergi, eğitim, bakım, yol yardım, ikame araç, muayene, yedek parça ihtiyaçlarını yerinde karşılıyoruz.

Böylece işletmeler filo için benzin dışında hiçbir şeye karışmıyor. İkinci el değer kaybı endişesi duymuyor. Motosikletler 1-2 yıl ve 30 aylık dönemler halinde kiralanıyor” diye konuştu.