Anasayfa Haberler OTOAJANDA; Scooter'ı Satın Almak mı Kiralamak mı?
Menu

OTOAJANDA; Scooter'ı Satın Almak mı Kiralamak mı?

Scooter’ı satın almak mı kiralamak mı?

 

Filo kiralama sektörüne son yıllarda motosikletler de katıldı. Şirketler aynen otomobilde olduğu gibi ihtiyaç duydukları motosikletleri almak yerine kiralamayı tercih etme yolunu seçiyor. Motosiklet filo kiralama alanında hizmet veren şirketlerden biri olan Hintli global motosiklet markası Hero’nunTürkiye distribütörü Soysal Group, İstanbul’da başlattıkları uygulamayı şimdi diğer şehirlerde de vermeye başladı.

Bin 500 adetlik kiralama filosuna sahip olduklarını belirten Soysal Group Yönetim Kurulu üyesi Yusuf Soysal, bu yıl Hero bayi ve servisleri aracılığı ile Anadolu’ya yayılarak filo adedini 3 bine çıkarmak istediklerini kaydetti. McDonalds Hero markasıyla motosiklet kiralayan şirketlerden biri. 

Günlük kiralama maliyeti 15 TL

Soysal, motosiklet kiralama süreleri ve fiyatlarla ilgili olarak şu bilgileri verdi; “Restoranlar genelde üç yıllık kiralama yapıyor. Bu süre boyunca motosikletin sadece yakıtını kendisi karşılıyor.

30 aylık kiralama periyodu için aylık ödemeler her şirkete göre değişiyor. Ancak bir scooter’ın uzun dönem üzerinden günlük kiralama bedeli yaklaşık 15 TL’ye ulaşıyor.

Kiraladığımız scooterların aynı zamanda Türkiye distribütörü olduğumuzdan fiyat avantajımız var. Bu fiyatı pazarda sadece Hero filo verebiliyor. Kiralama yapan firmalara yakıt hariç motorların tüm vergi, eğitim, bakım, yol yardım, ikame araç, muayene, yedek parça ihtiyaçlarını yerinde karşılıyoruz.

Böylece işletmeler filo için benzin dışında hiçbir şeye karışmıyor. 2’nci el değer kaybı endişesi duymuyor. Motosikletler 1-2 yıl ve 30 aylık dönemler halinde kiralanıyor. Bunlara işletmenin ihtiyacına göre koruma barı, taşıma kutusu da takıyoruz. Yemek, paket, değerli evrak, su damacanası için özel donanımlı araçlara Hero Filo mobil ekipler periyodik aralıklarla bakım hizmeti veriyor.”

Yemek paket servisçiler başı çekiyor

Motosiklet filo kiralama, İstanbul ve diğer büyük şehirlerde daha yaygın. Kiralamayı en çok paket servis yapan ve çoğunlukla yemek üzerine hizmet veren zincir şirketler kullanıyor. Restoranlar, belediyeler, güvenlik şirketleri, kurye, posta, ilaç, gümrük, kargo şirketleri de sistemi kullanıyor.

Kiralama yöntemi, işletmelerin servis, bakım, yedek parça, garanti, vergi takibi, muayene, ikinci el satışı gibi işlerle uğraşmak için zaman ve personel ayırmasına ihtiyaç bırakmıyor. Arıza, kaza gibi durumlarda da zaman/ve iş kaybı önlenmiş oluyor.